Kurallı ifadeler (regular expression) için kullanışlı bir alet

Herhangi bir dilde program yazarken arasıra kurallı ifadelere ihtiyacım olur. Yeterince sık ihtiyacım olmadığından da kullanımını sadece ana hatlarıyla hatırlayabilirim ve ayrıntılar için internette aramalar yapmam gerekir. Sonra da bulduğum şeyleri denemeye başlarım. Genelde uygulamalarımı eclipse ile programladığımdan denemeler için bir eclipse uygulaması kullanırım.

Bu yıl anneler günü öncesinde annem bana bir dizüstü bilgisayar hediye etti. Evet, garip bir aile olduğumuzun farkındayım ama konumuz bu değil. Bilgisayara linux ve eclipse kurdum. Ardından da şirkette kullandığım programı yüklemeyi denedim ama nedense başaramadım. Bunun üzerine çabucak internet tarayıcısı içinden kullanabileceğim bir tane arayayım dedim, nasıl olsa sık sık ihtiyacım olmayan bir şey. Aradığım araç hemen ilk sırada karşıma çıktı: https://regex101.com/

Oldukça düzenli hazırlanmış bir sayfa. Denenen ifadeyi çeşitli programlama dillerinde de gösteriyor ama benim ihtiyacım olan dil orada yoktu. Bu eksiklik bence göz ardı edilebilir. Özellikle sağ tarafta kullanılan ifadenin açıklandığı kısım çok etkileyici bir özellik. Bu sayfayı kurallı ifadeleri öğrenmek isteyenlere ya da arada sırada ihtiyacı olacaklara kesinlikle tavsiye ederim.