Açık Poker (Çözüm)

Eşitlik durumunda ikinci oyuncu kazanacağına göre birinci oyuncu ilk hamlede ikinci oyuncuya flush royal imkanı vermemelidir. Bu durumda birinci oyuncu ilk hamleye flush royal ile başlayamaz, çünkü ikinci oyuncu bu hamleyi başka renkte bir flush royal ile cevaplar.

Örnek:

Birinci oyuncu ilk turda kupa A K Q J 10 seçerse ikinci oyuncu karo A K Q J 10 seçer ve ikinci turda hiçbir değişiklik yapmaz. Böylece oyun sonunda elinde bir flush royal olur ve kazanır.

İlk oyuncu ikinci oyuncunun flush royal imkanını elinden alırsa o zaman ikinci oyuncunun alabileceği en iyi el flush olur. Bu eli yenmek için birinci oyuncu ya flush royal yapmalı ya da daha iyi bir flush.

Birinci oyuncunun ilk hamlesine bakalım. İkinci oyuncunun royal flush yapmasını engellemek için her renkten A K Q J 10 sırasını rakibe bırakmayacak şekilde birer kart almak gerekecek. Örneğin dört renkten de A kartlarını alırsa, ikinci oyuncu flush royal yapamayacak, fakat şimdi birinci oyuncu bir sorunla karşı karşıya kalır. İkinci oyuncu da her renkten K kartlarını alırsa kendisi için en yüksek flush elini almayı garantileyecektir. K ile flush yapmasını engellemek için birinci oyuncu ikinci turda Q kartlarını almak zorunda kalacak ama ikinci oyuncu bir renkten J ile flush yaparak birinci oyuncunun o ana kadarki en iyi eli olan kare Ası yenecektir.

Demek ki birinci oyuncunun yaptığı ilk hamle ikinci oyuncuyu yeterince sıkıştıramadı. Aşağıya doğru yarışı hep ikinci oyuncu kazanıyor. Peki birinci oyuncu ilk hamlesinde ikinci oyuncuyu yukarıya doğru oynamak zorunda bırakabilir mi? Evet, bu mümkün. Birinci oyuncu ilk hamlesinde 10’luları alırsa hem ikinci oyuncunun flush royal yapmasını engeller hem de kendi flush royal tehdidini korur. Bu tehdidi engellemenin tek yolu ise 10’ludan büyük kartları almaktır. Bu hamle ise ikinci oyuncuya hiçbir şey kazandırmaz, çünkü 10’ludan büyük kartların olduğu bölümde zaten flush imkanı da kalmamıştı. Bu boşa giden hamleden sonra birinci oyuncu flush royal yapamayacaktır ama kalan kartlarla olası en büyük flush artık garantidir. Herhangi bir renkten 10 9 8 7 6 ile oyunu kazanacaktır, çünkü ikinci oyuncunun yapabileceği en iyi hamle bir renkten 9 8 7 6 5 olacaktır.

Demek ki bu oyunu birinci oyuncu  ilk turda 10’luları alarak her zaman kazanabilir. Birinci oyuncunun birinci turda seçeceği beşinci kart önemli değildir.

Bir yanıt yazın