Anca beraber kanca beraber (Çözüm)

Soru

Seriye kolay bir soruyla başlamıştım. Oyuncular mesajlarını sırayla iletebiliyordu. İlk turda oyunu bitirip rastgele bir renk söylemenin oyunu kazanmak için iyi bir strateji olmadığını görmek kolay olmalı. İki oyuncu da oyunu bitirmeden önce hangi rengi söyleyeceklerine karar vermeli. Ayrıca oyunu hangi turda bitireceklerini de bulmaları lazım. Bu karar verilene kadar birbirlerine mesajlar göndermeleri lazım.

Neyse ki oyunun bu varyantında işler kolay. İlk turda mesaj gönderme sırası kendisinde olan oyuncu örneğin şu mesajı gönderebilir.

“İkinci turda oyunu bitireceğiz ve kırmızı diyeceğiz.”

Bu şekilde iki oyuncu arasında basit bir sözleşme yapılmış olur. Kurallara ve oyuncuların mantıklı olmalarına güvenilirse bu yöntem yeterli olacaktır. Eğer biraz daha güvenlik istenirse o zaman sözleşmenin karşı taraftan onaylanması istenebilir. Sonuçta kurallara göre mesaj gönderebiliyoruz ama mesajın doğru gidip gitmediğini bilmiyoruz. Bu durumda şöyle mesajlar kullanılabilir:

  1. tur (birinci oyuncu): Üçüncü turda oyunu bitireceğiz ve kırmızı diyeceğiz. Lütfen bunu ikinci turda onayla!
  2. tur (ikinci oyuncu): Üçüncü turda oyunu bitireceğiz ve kırmızı diyeceğiz.

Eğer ikinci turun mesajı birinci oyuncuya ulaşmışsa üçüncü turda oyun kırmızı renkle bitirilir. Burada hala küçük bir belirsizlik var tabii. İkinci mesaj yerine ulaştı mı? Sonuçta ortama güven ne kadar yüksekse oyun o kadar kısa sürecek.

Bir yanıt yazın