Evet, hayır, bilmiyorum (Çözüm)

Soru

Cevabı evet ya da hayır olan sorularla sayıyı aradığımız bölgeyi her zaman ikiye bölebiliriz. Örneğin aralığın ortasındaki sayıyı seçip, tuttuğun sayı bu sayıdan büyük mi ya da küçük mi diye sorarsak cevaba göre aralığın bir yarısını hemen eleyebiliriz. Eüer üç cevaplı bir yöntem bulabilirsek bu aralığı eşit aralıklı üç bölgeye ayırabiliriz ve her cevapta bu üç bölgenin ikisini eleyebiliriz. Böylece aradığımız sayıyı daha çabuk, yani daha az denemede bulabiliriz.

Peki bilmiyorum cevabını nasıl elde edebiliriz? Bunu yapmanın yolu tabii ki soruyu sorarken bütün bilgileri vermemekten geçiyor. Bütün bilgileri vermeyeceğiz ama yine de elimizdeki aralığı üç eşit parçaya bölmeye çalışacağız. Soracağımız soruda bu bölmeyi bildirmemiz lazım ama bölümlerin birinin cevabı evet ya da hayır olmamalı.

Önce birle yüz arasındaki sayıları üç gruba ayıralım. Birden otuzüçe kadar, otuzdörtten altmışyediye kadar ve altmışsekizden yüze kadar diye. Şimdi bu aralıkların ortada olanını alalım, yani otuzdörtten altmışyediye kadar olanı. Bu aralık için bilmiyorum cevabını elde etmek isteyelim. Bu durumda bu aralıktan küçük aralık için evet, büyük aralık için de hayır cevabını isteyelim mesela. Bu cevaplar kolay: Örneğin tuttuğun sayı otuzdört ile altmışyedi aralığından küçük mü? Tuttuğu sayı bu aralıktan daha küçük aralıktaysa cevap evet ve daha büyük aralıkta ise cevap hayır olacak. Peki tuttuğu sayı bu aralıkta ise cevap ne olacak? Bu sorunun cevabı da bence hayır olacaktır, çünkü soruda hiçbir belirsizlik kullanmadık. O aralıktaki bir sayı da o aralıktan küçük değildir. Demek ki soruda aralıktan bir sayıya doğru gitmek daha iyi bir yöntem olabilir ama bu sayıyı soruda söylemememiz lazım.

O zaman oyunu tersine çevirelim ve şöyle bir soru soralım: Otuzdört ile altmışyedi arasında bir sayı tuttum. Senin tuttuğun sayı bu sayıdan küçük mü? Eğer tutulan sayı bu aralıktan daha küçük aralıktaysa cevap evet, daha büyük aralıktaysa da cevap hayır olacak. Eğer tutulan sayı bu aralıktaysa bu sefer otomatik bir hayır cevabı olmayacak. Evet cevabı da olmayacak. Mecburen bilmiyorum cevabı verilecek.

Buna benzer başka sorular da bulunabilir tabii ki.

Bir yanıt yazın