Taş yığınları (Çözüm)

Soru

Oyuna başlayan oyuncu bir hamlede bütün taşları alamayacağına göre hedefi taş yığınlarını hamle sırası olan kaybedecek şekle getirecek bir hamle yapmak olmalıdır. O zaman önce hangi pozisyonların kaybettiğine bakalım.

Deneme yanılma ile 1 ve 2 taştan oluşan iki grubun kaybedeceğini görebiliriz. Olası hamlelere bakalım.

[table id=28 /]
[table id=29 /]
[table id=30 /]

Şimdi 1 ve 2 taştan oluşan yığınların oyunu kaybettiğini gördüğümüze göre kurallara uygun hamleler ile bir hamlede bu duruma dönüştürülebilen bütün yığınların oyunu kazanacağını görebiliriz.

[table id=31 /]
[table id=32 /]
[table id=33 /]

Tablolardan da görüldüğü gibi henüz 7 ve 10 taşlık yığınlara erişemedik. Yığınların birinde 3 taş olan en küçük kayıp durumunu arayalım şimdi. Deneme yanılmayla şu çözümü bulmak da kolay.

[table id=34 /]
[table id=35 /]
[table id=36 /]
[table id=37 /]

Demek ki 3 ve 5 taşlı yığınlar kaybeden bir pozisyonmuş. Daha önce de yaptığımız gibi iki yığına da eşit sayıda taş ekleyerek yeni kazanç pozisyonları üretelim.

[table id=38 /]

Ayrıca bu kazanç pozisyonlarını da görmek kolay.

[table id=39 /]

Hala 7 ve 10 yığınlık pozisyona ulaşamadığımızdan sıradaki sorunla ilgilenelim: Bir yığında 4 taş olan en kayıp pozisyon hangisidir? 4 ve 5 ile 4 ve 6 taştan oluşan pozisyonların kazanç getirdiğini yukarıdaki tablolarda gördük. O zaman 4 ve 7 taşı deneyelim.

[table id=40 /]
[table id=41 /]
[table id=42 /]

Demek ki 4 ve 7 taşlık yığınlar da kayıp pozisyonmuş. Şimdi bu yığınlara eşit sayıda taş ekleyrek kazanç pozisyonları bulalım.

[table id=43 /]

Bu tabloda sonunda 7 ve 10 taşlık yığınların kazanç pozisyonu olduğunu görüyoruz. Yani oyuna kim başlıyorsa ilk hamlede iki yığından da üçer taş alarak 4 ve7 taşlık yığınlar oluşturur. Bu pozisyon da yukarıda gördüğümüz gibi kaybetmeye mahkumdur.

Bir yanıt yazın