Deney dizisi, birinci bölüm – İyot ve nişasta

Uzun zamandır yapmayı planladığım bir gösteri deneyi için gereken malzemeleri sonunda tedarik ettim ve düşünmeye başladım. İnternette bu deneyin bir sürü filmi var nasıl olsa. Bu durumda deneyde meydana gelen olayları parça parça göstermeye karar verdim.

Bu yazı dizisinde hikayeye bu parçalarla başlayacağım ve en sonunda da yapmak istediğim deneyi yapacağım.

Serinin ilk deneyi ilkokuldan beri yapılan iyot ile nişastanın tepkimesi. Malzeme olarak eczaneden alınan tentürdiyot ve marketten alınan nişasta yeterli. Bunları çözmek için de tepkimeleri etkilemesin diye damıtılmış su kullandım. Aşağıdaki videoda bu deneyi nasıl yaptığımı görebilirsiniz.

Deney erlene iyot çözeltisi koymamla başlıyor. Görüldüğü gibi kırmızıya yakın renkli bir sıvı. Biraz damıtılmış su ekleyerek sıvı miktarını arttırdım. Sonra bir deney kabında nişasta çözeltisi hazırladım.Bu sıvı biraz bulanık oldu çünkü nişasta suda iyi çözünmüyor ama deney için sorun değil. Sonra da iyot çözeltisini nişasta çözeltisine döktüm. Görüldüğü gibi renk çok çabuk bir şekilde koyu laciverde hatta siyaha dönüştü. Bu deneyde göstermek istediğim şey, renk değişiminin ne kadar hızlı olduğuydu. Son deneyde de bu renk değişimini kullanacağız.

 

Bir yanıt yazın