Bana ne, kendimi başkasının yerine koymayacağım işte

Yıllar önce, Visual Basic program geliştirme ortamının yaygınlaşmak üzere olduğu bir dönemde ben de bu dili ve programı öğreneyim demiştim. Görsel kontrollerin desteğiyle uygulama yazmak çok daha kolay ve eğlenceli olacaktı. İşe başladıktan kısa bir süre sonra çok sinir bozucu bir olayla karşılaşmıştım. Bir satırdaki kodu bitirmeden başka bir satıra geçildiğinde ekranda birden bir hata mesajı beliriyordu. Program geliştirme ortamı tabii ki yarım kalmış satırı hemen yorumluyordu ve bu satır hatalıydı. Bu şekilde bakıldığında yerden göğe kadar haklıydı ama kullanıcıyı bu durumlarda bir hata mesajını okumak (tamam, hangimiz hata mesajlarını okuyor ki?) ve daha da önemlisi bu mesajı aktif bir şekilde kapatmak zorunda bırakarak kullanıcının dikkatini dağıtıyordu ve çalışma zevkini öldürüyordu. Günümüzde çok daha iyi geliştirme ortamları bu hataları daha az saldırgan yöntemlerle (Örneğin satırdaki hatalı yerin altını kırmızı çizerek) kullanıcıya iletip çalışma temposunu ve akıcılığı bozmamayı başarabiliyor. Artık eski günler bir daha geri gelmez diye düşünüyordum ki tabii ki yanıldığımı gördüm.

Üretim hattındaki paketlerin içinde yabancı maddelerin olup olmadığını kontrol eden makinelerimiz böyle hatalı bir ürün tespit edildiğinde bu paketi hemen üretim hattının dışına atıp, hatalı ürünü de ekranda gösteriyor. Daha doğrusu operatör doğru pencereyi açmışsa gösteriyor. Cin fikirli bir müşterimiz, böyle önemli bir olayın, yani hatalı bir paketin üretilmiş olmasının ne olursa olsun operatör tarafından görülmesinin gerektiğine inanarak yazılımda şöyle bir değişiklik yapmamızı istedi: Hatalı ürün hattan atılır atılmaz hangi pencere açık olursa olsun otomatik olarak hatalı ürünlerin gösterildiği pencere açılsın. Böylece operatör hemen bu durumdan haberdar olup duruma müdahale edebilecek ve üretimin kalitesi yükselecek.

Yazılımla her şeyin yapılabileceğine ve daha da önemlisi yapılan her şeyin satılabileceğine inanan satış elemanı hemen olur demiş ve bu istek bizim bölüme geldi. Tabii ki zamanında Visual Basic öğrenmeye başlayıp bunu yarıda bırakan nesle ait olan programcılar hemen bunun saçma olduğunu söylediler. “Operatör belki o anda makineyi ayarlamakla meşgul olacak ve otomatik olarak başka bir ekrana sıçramak ayarları bozmasa da operatörün asabını bozacaktır. Bu işlem üç beş kere tekrarlarsa da o operatör kesin ekranı bıçaklar” dendi. Proje yöneticisiyle konuşuldu ve ikna edildi ama müşteriyi ikna edemedik. Satış elemanı da “parayı veren düdüğü çalar” dedi ve biz de bunu programladık.

Birkaç hafta sonra servisten bir eleman bize geldi ve müşterinin yeni bir isteği olduğunu söyledi. Son yaptığımız özelliği kapatmamızı istiyormuş ve bunun için de ödeme yapacakmış. Müşteriyi kimin ikna ettiğini sorduk. Servis elemanının kendisi ikna etmiş ve çok kolay olmuş. Hayretler içinde kalmıştık. Bütün departmanın yapamadığını tek başına başarmıştı. Asıl ilginç olan ise satış elemanının olmaması gerken bir şeyden iki satış çıkarabilmesiydi. Umarım şirketteki herkes bu olaydan bir ders çıkarmıştır.

Bir yanıt yazın