Bazı ürünler daha eşittir

Üretim hatlarındaki makinelerde programlama mantığı genelde hep aynıdır. Önce ürün belli bir noktaya geldiğinde sistem tarafından algılanır. Daha sonra da sistemde ürünü taşıyan bantların hızları, boyutları gibi fiziksel özellikleri kullanılarak ürünün hat üzerindeki takibi başlar. Bu takip normalde ürünün hattan çıkışına (bozuksa atılır, değilse yoluna devam eder) kadar devam eder. Normalde dedim, çünkü bazen hatalı ürünlerin atılması gereken noktadan sonra da bu ürünün hala hatta olup olmadığı kontrol edilir. Eğer atılma işlemi başarılı olmamışsa makine durdurulur ve duruma müdahale edilir.

Bu kısa yazıda sadece ürünün algılanmasıyla ilgili güncel bir olayı anlatacağım. Ürettiğimiz makinelerde bu iş hemen hemen her zaman fotosellerle yapılır. Yani kabaca bir ışık kaynağı karşısındaki yansıtıcı bir yüzeye ışık gönderir ve bu ışığı geri alır. Eğer ışık geri geliyorsa arada engel yoktur, eğer ışık geri gelmiyorsa arada bir engel vardır ve bu engel büyük ihtimalle bir üründür.

Oldukça ucuz ve basit sayılabilecek bu sistemle bu güne kadar ürün algılama problemini sayısız defa çözmüşüzdür. Ta ki bu sabaha kadar. Müşteri makineyi test etmek için gelmiş ve yanında da mayonez kavanozları getirmiş. Müşteriyle testi yürütecek elemanlar da hiç düşünmeden teste başlamışlar ve tabii ki makine içinde sadece su olan kavanozları algılayamamış. Acaba sorun suda mı diye düşünüp boş kavanozlarla da denemişler ve bunlar da algılanamamış. Panik halinde olayı çözebilecek bir yazılım elemanı aramaya başlamışlar. Evet, yazılım! Her ne kadar makine satıyor olsak da her hatanın yazılım hatası olduğu inancı bir şekilde beyinlere yerleşmiş, yapacak bir şey yok. Neyse, ürün takip sistemini programlayan arkadaş duruma bir göz atmaya gitti. Geri döndüğünde test elemanları artık bu basit fotosellerin saydam ürünleri algılamak için doğru seçim olmadığını biliyordu. Bunun üzerine test için o fotoseli değiştirmeye hemen başlamışlar ama umarım bu sistemde birden fazla fotosel (mesela yukarıda bahsettiğim, atılmış olması gereken ürünün hala hatta olup olmadığını test eden alet de bir fotoseldir) kullandığımızı hatırlarlar.

Cam türü nesneleri algılamak için daha farklı ve pahalı fotoseller gerekecek. Ya da satış departmanı yine büyük kahramanlık gösterip çok daha pahalı kamera (röntgen?) sistemleri satmayı deneyebilir. Sonucu bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın