Bir Kelime

Sonunda JavaScript öğrenme programım altında bir zamanlar televizyon ekranı başında oynadığımız “Bir Kelime Bir İşlem” yarışmasının “Bir Kelime” kısmını da bitirdim. Aşağıdaki linkten oyunu oynayabilirsiniz.

Sayfa ilk yüklendiğinde bütün imla kılavuzu da beraber yükleniyor. Bu şimdilik yaklaşık 1.5 MB yer tutuyor. Bundan sonra sayfa kapatılana kadar bir daha böyle bir yüklemeye gerek yok, yani oyun çevrimdışı da oynanabilir.

Oyun için önce rastgele yedi harf seçmek gerekiyor. Bu seçimi oyuncu ünlü ya da ünsüz olacak şekilde yapıyor. Bu tuşlar solda. Yedi harf de seçildiğinde oyun başlıyor. Oyuncu harflerin üzerine basarak kelimesini renkli alanda oluşturabiliyor. Bu sırada bir tane de joker harf kullanma hakkına sahip. Bu harfi joker tuşuna (ortadaki) bastıktan sonra aşağıda çıkan klavyeden seçerek yapıyor. Oyuncu en iyi kelimeyi bulduğunu düşündüğünde kabul tuşuna basarak çözümünü kontrol ettiriyor. Eğer kelime imla kılavuzunda mevcutsa puan alıyor, değilse alamıyor. Oyunun her anında programa o harflerle yazılabilecek en uzun kelimeler sorulabiliyor. Çözüm tuşuna basıldığında program bulunabilecek en uzun kelimeleri alttaki alanda gösteriyor.

Kullandığım çözüm bulma algoritması da basit bir şey. Önce her harf için bir map oluşturuyorum. Bu map içinde o harfin bulunma adedine göre kelimeleri grupluyorum. Yani bir grup içinde bir adet a harfi bulunan kelimelerden oluşuyor, bir başka grup içinde iki adet a harfi bulunduran kelimelerden. Bu şekilde bütün imla kılavuzunu hazırlıyorum. Oyunda çözüm istendiğinde seçilmiş harflerin N’li (N maksimum harf sayısı olan 7’den 2’ye kadar) kombinasyonlarını oluşturuyorum ve içinde bu harfleri seçildikleri adet kadar barındıran kelime gruplarının kesişimlerini buluyorum. Sonra bu kesişim kümesindeki kelimelerin uzunluklarına bakıyorum. Eğer kelimenin uzunluğu kombinasyondaki harf adedi kadarsa jokersiz, harf adedinden bir fazlaysa bir jokerli çözüm bulunmuş oluyor. Bu çözümlerin hepsini de çözüm kümesine ekliyorum.

 Bir Kelime

Bir yanıt yazın