Çiçekler

Şubat başından beri çiçek tohumlarıyla ilgilenmekteyim. Daha önceki yıllarda da bunu denemiştim ama başarı oranı hep oldukça düşük olmuştu. Her işte olduğu gibi çiçekçiliği de deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye kalkmam birkaç yıl kaybetmeme neden oldu ama bu sırada bir şeyler öğrendim sanıyorum. Bu yıl çimlenme yüzdem çok daha iyi. Saksı olarak geçen yıl topladığım yoğurt, ayran kaplarını kullanıyorum. Toprak olarak da gübresiz, besinsiz, su tutmayan bir toprak. Bu sayede çiçeğin tohumdan çıkar çıkmaz köklerini geliştirmesini hedefliyorum. Şimdiye kadar işe yaramış gibi gözüküyor. Şubat başında bu coğrafyada çiçeklerin istediği dış şartları bahçede yaratmam mümkün olmadığından saksılar için evin içinde kalorifer destekli yerler seçtim. Az olan güneş ışığından maksimum yararlanabilmeleri için de pencere kenarlarını kullandım. Geriye tek bir problem kaldı. Evdeki kediler. Toprakla oynamaya bayılan kedilerimiz açıkta çiçek bırakmıyorlar. Bu nedenle biraz daha fazla koruma önlemi almam gerekti. İlk olarak küçük saksıları plastik mini sera kutularına koydum. Bu kutulardan oldukça iyi verim aldım.

Bir süre sonra çiçekler sera kutularına sığmamaya başladı. Bunun üzerine PET şişeleri kullanmaya başladı. Altlarına su tutmasın diye delikler açtım. İçine toprak ve çiçeği de koyabilmek için şişeyi yan tarafından enine açtım. Üst tarafı şişeyi kapatıp kediden koruma sağlayabilsin. diye tam kesmedim. Tabii ki toprak su tutmadığından hemen hemen her gün sulamam gerekiyor ve ben bu konuda genelde çok unutkanımdır. Bazı akşamlar eve geç geldiğimde çiçekleri sulamayı unuttuğum çok olmuştur ama neyse ki imdadıma korona virüsü yetişti ve akşamları eve geç gelebileceğim bütün aktiviteler iptal edildi.

Şimdiki sorunum ise şişeleri koyacak yerim kalmadı ve daha da kötüsü şişelerdeki çiçekler de şişelerden daha hızlı büyümekte. Mayıs ortasına kadar soğuk hava riski yüksek olduğundan çiçekleri balkona bile çıkaramıyorum. Bakalım bu sorunun altından nasıl kalkacağım.

Bu sırada yaptığım başka bir hata da çiçekleri bir saksıdan başka bir saksıya ya da şişeye aktarırken kayıtları doğru tutmadığımdan bir süre sonra hangi kapta hangi çiçeğin olduğunu bilmiyorum artık. Bu yüzden de kayıp olma durumunda hangi çiçeğin neden öldüğünü de kaydedemiyorum. Bir dahaki seneye daha sistematik bir yöntem geliştirmem gerekecek.

Bu sırada da ara ara buradan çiçeklerle ilgili görselli haberler vermeyi düşünüyorum. Bir günlük kadar sık yazacak zamanı bulacağımı hiç sanmıyorum ama.

Bir yanıt yazın