Hz. Wendho

Aborijinlere gönderilen peygamber Wendho, kavmindekilerin aksine okuma yazma biliyordu. Bu mucize sayesinde kavmi kendisinin peygamber olduğuna hemen ikna oldu. Wendho kendisine gelen vahiyleri bir kitapta topladı ama bu kitabın çok az bir kısmı günümüze kadar korunabildi. Aslında korunabildi yerine saklanabildi demeliyim, çünkü Wendho kitabi kavmine bırakmadı. Kitabın sayfaları çok uzun zaman sonra bir sandık içinde toprağa gömülü olarak bulundu.

Yer yer okunabilen parçalardan aktarılan kısımlar şöyle:

Haberci melek sordu: Sana verdiğimiz emirleri kavmine ilettin mi? Ben de “ilettim” dedim. “Nasıl karşıladılar?”.  “Her zamanki gibi karşıladılar, yüce haberci” dedim.

… Artik işitmede iyice zorlanmaya başladım. Her üç kelimenin birini anlamıyorum. Acaba haberci meleğe bundan bahsetsem mi? Daha önce söylemediğim için çok kızarsa? Böyle devam edeyim en iyisi…

…Haberci melek bugün de sordu. “Ey tanrının …, kavmin yüce … emirlerine … mu? … eksiksiz …? “Herşey yüce tanrının izniyle yolunda” dedim.

Melek devam etti: “Yüce tanrı, … vahiy …”

Wendho: “Tabii yüce haberci”

Melek: “Kıyamet … inananlar … cennete … Her … yetmişiki … verilecek.”

Wendho: “Tabii yüce haberci”

Melek: “İnanmayanlar da … gidecek.”

Wendho: “Tabii yüce haberci”

Melek: “Günde … kere … etmeyenler de …”

Wendho: “Yüce haberci, aslında …”

Melek gürledi: “Eyyy Wendho, tanrının sözünü ne cüretle kesersin?”

Wendho: “Tabii yüce haberci”

Melek: “Git, … kavmine … göster”

Wendho: “Tanrının izniyle, hemen.”

Okunamaz durumda olan birkaç sayfadan sonra son sayfada şunlar yazıyordu.

… Artık dayanamıyorum buna. Kavmime vahiyleri doğru iletip iletmediğimi bilmiyorum. Beni dinleyip dinlemediklerini bile bilmiyorum. Yeni vahiy gelecek diye her gün korkuyla uyanmak çok feci. Keşke yüce tanrı canımı alsa da kurtulsam.

Wendho kitabını sandığa koydu ve birazdan olacakları bilir gibi küreğini alıp derince bir çukur kazdı, sandığı dikkatlice bu çukura yerleştirdi ve üzerini toprakla örttü. Gömünün yerini belirten hiçbir işaret bırakmadı. Artık bütün işlerini bitirdiğinden yatağına uzanıp hazırladığı çayını içmeye başladı. Daha bitirmeden yüce tanrı da Wendho’nun son dileğini yerine getirdi.

Bir yanıt yazın