Kodu gözden geçirme

Çalıştığım yerde tabii ki doğru düzgün yapılmayan bir yazılım geliştirme tekniğidir. En basit şekliyle yazılmış olan programın belli kurallara göre kontrol edilmesidir. Bu kurallar ciddi ortamlarda yazılı olarak bulundurulur. Bu kuralların bulunmadığı durumlarda gözden geçirmeyi yapan kişiler kendileri karar verirler. Bu sonuçlar sonca programcıya bir şekilde iletilir. Bu birebir bilgisayar başında bir görüşme olabilir ya da başka bir şekilde ilgili programcıya yapılacak iş olarak bildirilebilir. Bu şekilde bazı karışık hatalar çok geç olmadan bulunabilir.

Bazı yerlerde bu iş statik kod analizi araçlarına paslanır. Bu ikisi birbirinin yerini tutmaz ama istatistik tutulmayan yerlerde tek başlarına yeterli oldukları sanısına kapılmak çok kolay olmakta. Kodu gözden geçirme işleminden sonra ilgili programcıyla bulunan noktaların tartışılması ilginç bir olaydır. Tecrübesiz programcılar genelde kendilerine saldırıldığı sanısına kapılırlar ve gereksiz, duygusal tartışmalara girişebilirler. İki taraf için de öğretici olabilecek bu aşama böyle şeylerle boşa harcanmamalı bence.

Teoriye dalıp asıl anlatacağım şeyi unutuyordum az daha. İlaç endüstrisinde çalışan müşteriler genelde bizden programla beraber bu gözden geçirme sonuçlarını da rapor halinde isterler. Bir seferinde bir ekipten böyle bir kod gözden geçirme isteği geldi. O gün öğlende program müşteriye teslim edilecekmiş ve bu işi yapacak boşta elemanları yokmuş. Kabul ettim. Hangi özelliklere bakmam gerektiğini sordum. Genel bir kontrol istediler, zaten tek bir dosyada değişiklik yapmışlar. Kontrol bitince programı onayladığımı belirten bir kağıdı da imzalamam gerekiyormuş. Programı açıp okumaya başladım. Bir süre sonra bir hafıza bölümünün serbest bırakılmadığını gördüm. Bu tür hatalar normalde her işletildiğinde hafızanın bir kısmını programdan çalarak daha az kullanılabilir hafıza bırakır. Bir süre sonra da programa hafıza kalmaz ve program da çalışamaz. Bunun üzerine şefe gittim ve durumu anlattım. “Bu hatayı buldum ve dolayısıyla programı onaylayamayacağım” dedim. O da baktı ve hatayı gördü. Bunun üzerine o da kendi şefine gitti ve çözüm aramaya başladılar. Programı düzeltip, test edecek zamanları kalmamıştı. Bunun üzerine raporumun altına bir ek yazıldı (hata, sistemin genel özellikleri nedeniyle ortaya çıkamaz gibi bir şeyler) ve şefim de bu raporu imzaladı. Bir sorun daha kolayca çözülmüş oldu.

Bir yanıt yazın