Mannheim sarayı

Geçen haftasonu uzun zamandır gitmeyi planladığım Barok saray adıyla da tanınan, Mannheim sarayına gittim sonunda. Geçenlerde yağan şiddetli yağmurlar nedeniyle bakımda olan ana salon dışında hemen hemen her yer ziyarete açıktı.

Turun başlangıcında merdivenlerden üst kata çıkınca dört adet tavan süslemesiyle karşılaşıyoruz ama tamiratlar nedeniyle sadece iki tanesinin fotoğrafını çektim.

Saraydaki süslemeler genelde mitolojik sahnelerden meydana gelmekteydi.

Birinci kattaki odalarda süsleme olarak çoğunlukla yine mitolojik sahnelerin sunulduğu duvar halıları mevcuttu.

Birinci katın bir odasını Mannheim’ın klasik müzik alanındaki önemine ayırmışlar. Kontun kendisi de müzikle ilgili biriymiş. Bu odada o dönemden kalma kemanlar, viyolalar ve bir de viyolonsel sergilenmekte. Bunların yanında tahta koltuklar konulmuş ve her koltukta, odada ödünç alınabilen kulaklıkların takılabildiği yerlerden Mannheim ve klasik müzikle ilgili bilgiler ve örnek müzik parçaları dinlenebiliyor. Kulaklıkla işimiz bitince temizlenmesi için başka bir askıya geri bırakıyoruz.

Zemin katta ise bilimsel kolleksiyonlara yer verilmiş. Çok ilginç kitaplar ve fosiller burada sergileniyordu.

Kutup ayısı

Tek boynuzlu atlar

Antropoloji kitabı

Yine aynı katta sarayda, yerel üreticilere yaptırılmış porselenler de sergileniyor.

Sarayın dünya savaşında bombalardan zarar görmemiş tek odası prensesin kütüphanesiymiş. Oda hala orijinal halinde olduğundan gezmemize izin verilmiyor ama sanal gerçeklik gözlükleriyle içeride dolaşıp bilgi almak mümkün.

Dışarıdan bakıldığında çok daha büyük görünmesine rağmen bir günde rahatlıkla gezilebilecek bir saraydı. Rehberle de gezilebilir ama girişte yüklenen bir uygulama ile cep telefonları da bu iş için yeterli olacaktır. Müzecilik açısından ilginç çözümlerin denendiği bir saray ama. Sanar gerçeklik gözlükleri, kulaklıkla dönemin müziklerinden örnekler ve en basitinden tavan süslemelerini daha rahat görebilmek için aynaların hazır tutulması daha önce görmediğim yöntemlerdi. Yolu Mannheim’a düşenlere bu sarayı gezmelerini tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın