Mantıksızlıkta bugün

Bir arkadaşım bir süredir quora adresindeki bazı soruları ve cevapları gönderiyordu. Bugünkü gönderi eğlenceliydi. Link yerine sadece soruyu vereceğim:

Why are home DNA ancestry tests banned in Turkey?

Bu sorunun altına tabii ki etnik, Türklerin barbarlığı, işlediği insanlık suçları gibi nedenlerden ötürü testlerin yasak olduğu gibi açıklamalar yazılmış. Ben de bu basit soruya daha değişik ve daha basit cevaplar bulmaya çalışacağım.

Aklıma ilk gelen örnekler:

1, 2’den büyük olduğu için bu testler Türkiye’de yasaktır.

Papa Türk olduğu için bu testler Türkiye’de yasaktır.

Türkiye’de hiçbir sorun olmadığı için bu testler Türkiye’de yasaktır.

Bu örnekler tabii ki daha da çoğaltılabilir.

Acaba bu örnekler gerçekten de bu soruya cevap olabilir mi? Önce cevapta verilen şu nedene bakalım. Türk milleti uydurulmuş bir millettir, aslında bireyler müslümanlaştırılmış başka milletlerdir, bu ortaya çıkmasın diye testler yasaklanmıştır.

Bu cevapta kullanılan önermeleri yazmayı deneyeyim:

Bir şeyin ortaya çıkmasını istemiyorsak bunu engellemeliyiz.

Testler bireylerin aslında Türk olmadığını ortaya çıkaracaktır.

Türk diye biri yoksa Türk milleti de yoktur.

Türk milletinin uydurulmuş bir millet olduğunun bilinmesini istemiyoruz.

Bu önermeler cevabın mantıklı olabileceğini gösteriyor ama bir sorun var. O da testlerin Türkiye’de yasak olmaması. O zaman en azından “bir şeyin ortaya çıkmasını istemiyorsak bunu engellemeliyiz önermesi” sorunlu oluyor, çünkü öner sürülen nedenlerle soruda verilen sonuç arasındaki bağlantı burada. Kısaca sonuç yanlış olduğu için bir bağlantı yok. Eğer bağlantıya gerek yoksa yukarıda verdiğim örneklerle aynı yanlış sonuca daha çabuk ulaşabiliriz gibi geliyor bana.

Bir yanıt yazın