Matematik proje yönetiminde ne işimize yarayacak?

Tabii ki saçma sapan kararlar almamızı önlemeye yarar. Oldukça basit ve güncel bir örnek vereyim. Şirket yönetim kadroları her yıl gelecek dönemler için belli hedefler koyarlar. Bizim yöneticilerin ne farkı var? Onlar da hedef koymuşlar. Şu kadar makine satılacak! Anladığım kadarıyla satmışız da. Şu an hedefle aramızda kalan tek engel bu sattığımız makineleri üretmek. Yılın bitmesine beş hafta kaldı ve otuz makine daha üretmemiz gerekiyormuş.

Son yapılan departman yönetim toplantısında yöneticimiz kalan bu süreyi planlamada tabii ki her mantıklı insan gibi matematiği kullanmış. Üretilmesi gereken makine sayısını kalan süreye bölere hafta başına ortalama beş makine üretilmesi gerektiğini bulmuş. Bunu da montajcılar hedefi daha rahat takip edebilsinler diye üretim alanındaki duvara asmış. 5!

Görüldüğü gibi matematik hem anlama hem de kullanma açısından çok basit bir bilimdir. Ayrıca milyonluk projeleri de tek bir işlemle kurtarabilirsiniz.

Tabii ki bütün bir yıl boyunca haftada birbuçuk makine üretim ortalamasıyla çalışabilmiş bir montajcı ekibinin Noel dönemini de kapsayan bir zamanda haftada beş makine ortalamasına erişebilmesi mümkün değil ama bu matematiğin hatası değil.

Bir yanıt yazın