Retrograde (Çözüm)

Beyazın 4. hamlesinden sonra oluşan bu pozisyonda beyaz fil şah çekmiş durumda. Demek ki beyazın son hamlesi fil hamlesi olmak zorunda (Beyaz taşların durumuna göre açarak şah çekilmiş olması mümkün değil). Fil buraya hangi karelerden gelmiş olabilir? Adaylar f7, h5 ve h7. f7 ve h5 olamaz, çünkü siyahın bu hamleden önceki hamlesi kurallara aykırı olur. Fil f7 karesinden gelmiş olsa, orada da siyaha şah çekmiş olacağından siyah fili almış olmak zorunda olacaktı. Fil h5 karesinden gelmiş olsa iki durum söz konusu:

  1.  Siyah f piyonu henüz oynamamışsa, bu hamlede siyah açmazdaki f piyonunu oynayarak kural hatası yapmıştır.
  2. Siyah f piyonu zaten oynanmış ise h5 karesindeki fil yine şah çekmiştir ve siyah buna karşı şahını güvenli bir duruma getirmemiş, yani yine kurallara aykırı bir hamle yapmış.

Dolayısıyla beyaz fil h7 karesinden gelmiş olmalı. Peki beyaz fil h7 karesine nereden gelebilir? İlk adayımız tabii ki d3, fakat d3 ile h7 arasında siyahın f5 karesindeki piyonu duruyor. Demek ki fil h7 karesine gitmeden önce siyahın piyonu f5 karesine gelmemişti. Böylece siyahın son hamlesiyle beyazın son iki hamlesini bulmuş olduk. Siyah diğer iki hamlesini h piyonu ile (h5 ve h4) şeklinde oynamış olmalı. Beyaz da filini d3 karesine getirebilmek için önce e3 ve sonra da Fd3 hamlelerini yapmış olmalı. Yani kısa oyunumuz şu şekilde oynanmıştır:

1. e3 h5
2. Fd3 h4
3. Fh7 f5
4. Fg6# (mat)

 

Bir yanıt yazın