Retrograde (Çözüm)

Bu biraz daha kolay bir oyuna benziyor. Siyahın 4. hamlesi sonundaki pozisyona ulaşmaya çalışacağız. Beyaz vezir alınmış diğer bütün taşlar tam. Siyah piyonlar beyaz veziri almış olamaz, her piyon kendi hattında ve beyazın diğer taşları da duruyor. Demek ki siyahın başka bir taşı veziri almış.

Beyazın hamleleri de kısmen kolay gözüküyor. d3 ve ardından Vd2 oynanmış olmalı. Beyaz veziri bir sonraki hamlede kaybetmiş olamaz, yoksa bir hamle daha yapmış olmalı ama diğer hiçbir taş bu hamleyi yapmış olamaz. Eğer beyaz piyon d4 karesinde olsaydı ekstra hamle kolay olacaktı (d3 ve d4 şeklinde) ama d3 karesinde olduğuna göre beyaz üçüncü hamlede Vh6 ile kendini feda edemez.

Vezir dördüncü hamlede alınacaksa siyah figürlerin birinin yerinde alınmış olması lazım. d2 karesinden sonra da diyagonal bir hamle yapacağından üçüncü hamle sonunda yine siyah bir karede olacak. Bu kareden de dikey oynayamayacak, bütün piyonlar önünde engel olarak duruyor. Yatay giderek hiçbir siyah figürün başlangıç karesine de ulaşamaz. Demek ki yine diyagonal oynayacak, bu da 4. hamle sonunda da siyah bir karede olacak demektir. Tahtaya göre sadece iki aday var, siyah vezir (d8 karesi) ve siyah fil (f8 karesi).

d8 karesinin olamayacağını görmek için olası bir oyuna bakalım:

1.d3 e5
2.Vd2 Vh4
3.Vg5 ...

Bu pozisyonda hedef beyazın Vd8 hamlesinden sonra siyahın Vd8 hamlesi ile oyunu bitirmesiydi fakat olmuyor. Çünkü hamle siyahta ve f6 hamlesinin yapılması lazım. Bu da Vd8 hamlesinin yolunu kapatıyor. Demek ki hedef karemiz f8 olmalı.

Vezir denemesinde gördüğümüz manevrayı siyah fil ile yapabiliriz.

1. d3 e5
2. Vd2 Fa3

 

Fil hamlesini şimdi oynamalı, çünkü Vb4 hamlesinden sonra vezirin arkasına geçemez

3. Vb4 f6

Komik ama bitirici pozisyona ulaştık. Artık herkesin gözü f8 karesine yönelmiş durumda. Önce vezir ardından da fil.

4. Vf8 Ff8

Böylece problemde verilen pozisyona ulaştık.

Bir cevap yazın