Su kulesi (Mannheim)

Mannheim şehrinin en ünlü eserlerinden birisi Su Kulesi’dir. İnşasının bittiği 1889 yılından 1909 yılına kadar şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan bu kule, 1909 yılından sonra Luzenberg su kulesinin inşasıyla beraber 2000 yılına kadar sadece su deposu olarak kullanılmış.

Kulenin ve çevresindeki parkın süslemelerinde mitolojik figürler kullanılmıştır.

Kulenin en tepesinde bir balığın üzerinde elinde üç dişli mızrağıyla, tanrı Poseidon’un eşi Amphitrit heykeli bulunmaktadır.

Tanrıça Amphitrit

Kulenin iki yanında deniz kabuğundan yapılma borularına üfleyen iki adet Triton heykeli var. Triton tanrı Poseidon ve Amphitrit’in çocuklarıdır. Belden yukarısı insan, belden aşağısı da balıktır.

Triton

Kulenin duvarlarında ne olduklarını bilmediğim başka figürler de var.

Bu figürler kulenin çevresi boyunca sadece bu sırada sürekli tekrarlanıyor.

Bu da yukarıdaki figürlerin daha altında ve kulenin çevresi boyunca kullanılan bir figür.

Kulenin anayola bakan tarafında içinde dört tane triton figürü olan bir havuz var. Sıcak mevsimlerde bu havuz su dolu olur ve figürlerin ağızlarındaki borulardan su fışkırtılır.

Bu figürlerde kuledekilerin aksine deniz kabuğundan bir boru bulunmamakta.

Kulenin diğer tarafında ise daha büyük bir yeşil alan ve havuz bulunmaktadir. Bu alanın etrafı yine değişik figürlerle süslenmiştir.

Büyük havuzun iki tarafında ise birer tane centaur heykeli var. Centaurlar yarı insan yarı at şeklindeki mitolojik yaratıklardır.

Parkın en ucundaki duvarda da sekiz insan figürü var. Bunların da ne olduğunu bilmiyorum.

Bir yanıt yazın