Artroz

Yaklaşık iki ay kadar önce, havalar biraz ısınmaya başladığında bahçede çalışmaya başlamıştım. Epey yaban otu yolmam gerekiyordu ve bu işin başlarında sol elimi sakatlamıştım. Herhangi bir şeyi başparmağım yardımıyla tuttuğumda elimin üst tarafında bileğe kadar bir bölgede ağrılar oluyordu. Genelde sağ elimi kullandığımdan bunu pek sorun etmedim.

Arada bu kadar zaman geçip de hala iyileşmeyince bir doktora görüneyim dedim. Doktorlarla ilişkilerim fena değildir. Ne derse yaparım. Başlangıçta yani. Zaman geçtikçe ilaçlara devam ederim ama egzersiz ve benzer şeyleri sallamaya başlarım. Geçen hafta bir doktor bulduk ve bugün için randevu aldık. Akşam iş çıkışı doktora gittim. Muayenehaneye girince maske takmayı unuttuğumu farkettim ama her gün işe trenle gittiğimden yanımda bir maske vardı. Hemen onu taktım ve boş bekleme odasında hasta formunu doldurdum. Ondan sonra zaten hemen beni çağırdılar.

Doktora durumu anlattım ve nerelerin ne zaman ağrıdığını gösterdim. Bunun üzerine biraz elle kontrol etti ve artroz başlangıcı dedi. Ben de her anormal insan gibi bu nedir diye sormadım. O da anlatmadı. Reçeteye cebire (Daha modern ve Türkçe’sini bulamadım, kırık ve çıkık kemikleri yerinde tutmak için kullanılan tahta, mukavva veya tenekeden yapılmış, üzeri sargıyla kaplanan levha, süyek, koaptör demekmiş) yazdı ve bunu alıp geceleri yatarken kullanmamı söyledi. Önümüzdeki ay bir daha gidip iyileşme olup olmadığına bakacağız.

Bu cuma gidip o aleti alayım bari. Şimdilik sol elime ihtiyacım var hala.

Bir yanıt yazın