Günlük

Bugün çocuklarla ormana gittim. Orman evin hemen yanında. Mezarlığı geçince. Yani mezarlık daha yakın. Birçok insan ormanı harika bir yer gibi hayal ediyor olabilir. Her şeyin çok güzel göründüğü bir yer gibi. Aslında alakası yok. Orman güzel bir yerdir gerçekten de ama doğru bakıldığında. Hayvanat bahçesi gibi bir yer değil kesinlikle. Söz konusu hayvanat bahçesi değil de böcekler alemi ise işler değişir ama. Her türlü böcek çevrenizdedir. Yürürken üzerinize konar, ağzınıza uçar. Evdeki sivrisinekler sizi çok rahatsız ediyorsa ormanda kot pantolon üzerinden sizi sokabilecek sineklere hazır olun. Uzun pantolona rağmen keneler sizin damarlarınızı bulmayı başarır. Bitki örtüsü de çiçek bahçesi şeklinde değildir. Yine de sürekli değişen bir biyotoptur. Bu değişikliği görmek için de doğru gözle bakmak gerekir.

Gezimizin başında yolda bir sürü bok böceği gördük. Firavunlar zamanında kutsal canlılardan biri olan bu böcek türü çevredeki ormanlarımızın vaz geçilmez vatandaşlarıdır. Sanki bizden önce geçen haylaz bir çocuk inadına hepsini ters çevirmişti. Bazıları debelenip dönmeye çalışıyordu, bazıları da ya artık pes etmişlerdi ya da ölü taklidi yapıyorlardı. Evet, bazı böcek türleri ölü taklidi yaparak hayatta kalmaya çalışır. Biz ezilmemiş olanların hepsini düz çevirdik. Enteresan bir şekilde vücutlarının yuvarlak şekline oranla oldukça uzun bacakları var. Sırf bu yüzden devrilmeden yürümeleri çok kolay olmuyor.

Bundan başka orman gezisi olaysız geçti. Bir kaynaktan su örneği aldım. Bakalım yakında mikroskop altında bu örnekte ilginç şeyler bulabilecek miyim?

Alexa’ya güvenip nasıl olsa pazar akşamı yağmur yağacağını düşündüğümden bahçeyi iki gündür sulamamıştım. Akşam Alexa’ya yine sorduğumda “Yağmur mu? Bugün yağmur yağmayacak” cevabını alınca küfürü bastım. Aceleyle bahçeyi suladım. Sonra da google’a sordum. O da bu gece yağmur yağacak dedi. Allah sizin gibi yapay zekanın belasını versin.

Yorucu bir hafta sonu da böylece bitti. Biraz kitap okuyayım bari.

Bir yanıt yazın