Ödev yardımları

Nadir de olsa arada sırada arkadaşlarım, tanıdıklarının, akrabalarının, olası kız arkadaşlarının ödevlerini yapmam için benden yardım isterler. Uzun zamandır bu ödevleri yapmıyorum, en fazla nasıl yapılacağını anlatıyorum.

Ortaokul boyunca resim ödevlerimi babam yapmıştı. Belki de diğer derslerde bana yardım edemediği için bunu yapmayı kabul etmişti, bilmiyorum ama bunun bana pek faydası olmadı açıkçası. Şimdi hiç önemi kalmamış birkaç takdir belgesi dışında resimle tanışmamı da yirmi otuz yıl geçiktirdi sadece.

Son olarak üniversitede programlama ödevlerimi Taşkın’a yaptırmıştım. O programlamada çok iyiydi ve ben bu konuyla hiç ilgilenmiyordum. Tabii ki aynı ödevi asistanların anlamayacağı şekilde iki değişik programla çözmek kolay olmadığından sonunda yakalandık ve ikimiz de bir ödevden sıfır aldık. Ben o dersi bıraktım sonra, yani final sınavına girmedim. Ertesi sene o dersin bütün ödevlerini kendim yaptım ve daha sonra da elektronik mühendisi olarak çalışmak yerine yazılımcılığa geçtim.

Daha sonraki yıllarda arkadaşlarımdan, akrabalarımdan ödevlerini yapmam doğrultusunda istekler geldi. Hayır diyemediğim zamanlardı. Her seferinde de aynı senaryo olurdu. Ödev için çok az zaman kalmıştır. Ödevde ne yapılacağı yardım isteyen kişi tarafından tam bilinmez ve konu uzmanlık alanım değildir. Yani sorularıma hep “yap bir şeyler işte” cevabını alırım. Ödev benim açımdan bittiğinde ve ödevi teslim ettiğimde olmuş mu diye sorarım ve asla bir cevap alamam.

Bir sefer, iki sefer bu kazığı yedim. Daha sonra ödev yapmamaya başladım. Başta da dediğim gibi en fazla nasıl yapılacağını anlatırım, gerisini kendi yapsın. Para karşılığı da olsa yapmam. Belki astronomik bir ücret karşılığı. Ucuza böyle sefillik bir daha yaşamak istemem.

Bu kadar akıl verdikten sonra dün ne yaptım peki? Bir arkadaşın akrabasının ödevini tabii ki. Çocuğun hangi bölümde okuduğunu bile bilmiyoruz. Bildiğimiz şeyler ödevin acıl yapılması lazım, çocuk programlamadan anlamıyor ve büyük ihtimalle konuyu da bilmiyor. İlk tepkim, “abi bırak çocuk bu dersten kalsın, vallahi herkes için daha iyi olur” demek oldu ama sonra yapılacak iş üç bilinmeyenli üç denklem çözen bir program olduğundan evet dedim. Kaygısızca, hiç ekstra enerji harcamadan, sadece o işi yapan bir program yazdım.

Artık hoca bu ödevi o çocuğun yapmadığını mı anlar, ya da ödevde istenen başka bir şey miydi, umrumda değil açıkçası. Bence hoca durumu çaksın diye yeterince ipucu bıraktım ama akademideki herkes de çok iyi olmak zorunda değil.

Ödeviniz, projeniz olursa yardım isteyin tabii ki. Eğer bildiğim bir alansa gaz ve toz bulutundan başlayıp her şeyi anlatabilirim. Ödevi yapılması gerektiği şekilde yapmam ama.

Bir yanıt yazın