Programlama öğrenmek

Profesyonel olarak bildiğim ve sürekli kullandığım birkaç tane programlama dili var. Şu sıralar yeni dillerden de bazılarını öğrenmek istiyorum. Neden mi? Hem biraz merak hem de mesleğimde geride kalmamak için. Sonuçta yeni nesiller daha çok yeni dilleri öğrenecektir ve gelecekteki işlerde benim de bu yeni dilleri konuşabiliyor ve yazabiliyor olmam gerekecek.

Bu hafta scala dilini kitaptan okumaya devam ettim. Kitapta anlatılan özelliklere bakılırsa ilginç bir dil. Hoşuma gitti. Yalnız, kitaptaki örnekleri programlayıp onlarla oynamak bana yeterince öğretici gelmedi. Tekrar etmek öğrenmek için gerekli bir adım ama bazı sorunları düşünüp çözmeye çalışmak daha önemli bir yöntem bence. Meslekte dil öğrenmek kolay çünkü sürekli üzerinde çalıştığımız projeler, çözmeye çalıştığımız problemler vardır.

Bunun üzerine kitaptaki programları papağan gibi tekrarlamak yerine başka bir çözüm aramaya başladım. İnternette scala egzersizleri buldum. Bu sayfada oldukça basit bazı şeyler buldum ama bence böylesi daha iyi. Kolay programlanabildiği için tekrarı da kolay oluyor böylece. Biraz önce kısaca bu şekilde Türkçe kaynak olup olmadığını arattım ve açıkçası burada verdiğim linkteki kadarını da bulamadım.

Bir yanıt yazın