Stajyer

Sabah işe geldiğimde tabii ki sorunlar beni bekliyordu. Haftaya hazır olması gereken makine çalışmıyordu. Makineyi kontrol ettim ve elemana buna yanlış konfigürasyon yüklemişsiniz dedim. Eleman da bana doğru paketi kullandıklarını söyledi. Kontrol ettim, gerçekten de paket doğruydu ama makineye yüklenmiş olan paket yanlıştı. Bu sefer olaya kurulum kısmını programlayan arkadaş da müdahil oldu. O da hatayı bulamadı ama. Ben tam problemi incelemeyi bırakmıştım ki ilk eleman dün sistem çalışmayınca şefin isteği doğrultusunda yine eski konfigürasyonu yüklediklerini anlattı. Eski konfigürasyonda satılan makineye uygun konfigürasyon değildi tabii ki. Bu açıklamayı duyunca ben de “eğer sistemdeki hataları bulmak ve çözmek istiyorsanız bizim şefi dinlemeyin” dedim.

Daha sonra stajyer son gününü benimle geçirmek için geldi. Buralarda oldukça yaygın bir uygulama bu. Lise öğrencileri ilgilendikleri meslek alanındaki bir şirkette iki hafta kadar staj yapıyor. İşlerin nasıl yürüdüğünü görüyor. Gerçekten o mesleğin kendisine göre olup olmadığını anlama fırsatı buluyor ve üniversitede ona göre bir yol seçebiliyor.

Lise ikinci sınıf öğrencisi için epey bilgisi vardı. Akşama kadar onun ya da benim aklıma ne geldiyse yazdığım programdan örnekler göstererek anlattım. Bu kadar şeyi anladığını ya da takip edebildiğini sanmıyorum ama en azından nasıl bir iş yaptığımızı ve bu işi nasıl yaptığımızı görmüş oldu. Son olarak da sensör verilerini kaydeden sistemdeki bir hatayı aradık ve sorunu giderdik. Bu aynı zamanda hafta sonu için de iyi bir motivasyon oldu ve mesaiyi hemen sonlandırdık.

Günün geri kalan kısmında bahçedeki çiçeklere baktım biraz. Yeni bir çiçek daha açmış. Bunun yanında salyangozlar bir türü komple yiyip bitirmiş. Sanırım bahçeye kirpi transferinden başka bir şansım yok.

Bir yanıt yazın