Proje

Tanrı adeti olmamasına rağmen o gün meleklerin üzerinde çalıştığı projeyi incelemeye karar verdi. Bu projeye çok önem veriyordu.

+ Nasıl gidiyor? Bir sorun yoktur umarım.

– Efendimiz? Sizi burada beklemiyorduk. Lütfen şaşkınlığımızı affedin. Eee, elimizden geleni yapıyoruz tabii ki.

+ Elimizden geleni yapıyoruz? Evreni yaratırken bu kadar zorlandığınızı hatırlamıyorum.

– Merak etmeyin, yetiştireceğimizden şüpheniz olmasın.

+ Özgür irade sorununu nasıl hallettiniz?

– Siz nasıl olsa olacak her şeyi bildiğiniz için buna gerçekte gerek yok diye düşündük.

+ Nasıl yani? Kutsal kitaplar çoktan hazırlandı bile. Bu kadar insanı özgür irade masalıyla kandıracağımı mı düşündünüz? Mahşerde bunu yüzüme vururlarsa ne diyeceğim peki? Derhal bu konuya öncelik vermenizi istiyorum.

– Hemen efendim. Bunu dışarıdan ya da vücutlarından gelen etkilere tepki olarak meydana çıkan düşünceler şeklinde programlayabiliriz. Böylece bütün alemin hareketini bildiğinizden düşünceleri de şimdiden bileceksiniz ve de onlar da özgür iradelerine inanacaklar. Bunu kolayca yapabiliriz.

+ Buna kanmayacaklardır. Durup dururken bir şey düşünmek isterlerse ne yapmayı düşünüyorsunuz?

– Durup dururken mi? Böyle bir şey olabilir mi? Alemdeki her etkileşimin bir nedeni yok mu? Düşünce de beyindeki bazı etkileşimler olduğuna göre onların da bir nedeni olmalı.

+ Eğer özgür irade izlenimi vereceksek çok daha inandırıcı olmalı.

– O zaman şöyle bir şey yapsak? Bir etki olmadığı zaman beyin bir fikir üretsin. Örneğin hafızada kayıtlı duran bilgilerden rastgele birini seçsin ve o düşünce de zincirleme tepkimeyi başlatsın.

+ Dikkat edin çok rastgele olmasın yoksa rüyadan ne farkı olur?

– Daha önceki düşünceleri küçük bir listeye koyalım. Böylece tam rastgele olmaz, yakın geçmişte düşünülmüş fikirler daha sık düşünülebilir. Belki bunun bir faydası bile olabilir. Bir düşünce kullanıldıkça onun puanını artırabiliriz, bu şekilde daha sık seçilmesi sağlanabilir ama o zaman listedeki fikirler diğer olası fikirlerin asla düşünülmemesine yol açabilir.

+ O zaman rastgele bir düşüncenin listeye girmesini kolaylaştırın. Hatta bırakın o kararı da kendi versin yani puanlamayı kendisine bırakın. Bir program bu aday düşüncelerin bir nevi tadına baksın ve puanlasın. Bu işlem kısa ve yüzeysel olsun ama, farkedilmesin.

– Bunu programlamak da kolay. Mükemmelsiniz efendim.

+ Bİliyorum.

Tanrı, proje odasından çıkarken “bu sefer sonuç ne olacak acaba?” diye merak etmeye başlamıştı bile.

Bir yanıt yazın